Poznanie praktyki biznesu przez studentów w obliczu pandemii

Pandemia SARS-CoV-2 w ogromnym stopniu wpłynęła na prowadzenie działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach nawet czasowo ją uniemożliwiając. W podobny sposób wpłynęła na proces studiowania. Nie można wprawdzie tu mówić o zaniechaniu nauki, ale z pewnością o zmianie sposobu realizowania studiów. Podobnie jak w przypadku działalności gospodarczej zmiana ta była nagła i dość drastyczna. Studenci w ostatnich semestrach realizowali zajęcia dydaktyczne prawie wyłącznie w formie zdalnej – w przeważającej większości przypadków całkowicie dla nich (i także dla ich wykładowców) nowej. Dotyczyło to nawet ćwiczeń i części zajęć laboratoryjnych.

Z oczywistych względów ograniczone zostały także kontakty studentów z praktyką gospodarczą. Te, które udało się zrealizować, zorganizowane zostały w zupełnie inny sposób, na ogół zdalny. I dobrze, bo nie można poważnie mówić o kształceniu przyszłych menedżerów bez utrzymywania kontaktów z biznesem. Dlatego tak ważne jest dziś, aby studenci kierunków ekonomicznych mogli uczestniczyć w różnego rodzaju webinariach czy zajęciach prowadzonych przez praktyków biznesu nawet w sposób zdalny. W obliczu pandemii jeszcze bardziej istotne staje się zapraszanie praktyków na regularne zajęcia prowadzone na uczelniach po to, aby mogli oni przedstawić swój punkt widzenia, opowiedzieć o swoich doświadczeniach czy zwyczajnie zabrać głos w dyskusji. Jest to teraz nawet łatwiejsze, gdyż nie trzeba dojeżdżać – wystarczy połączyć się zdalnie z grupą zajęciową. I najlepsze uczelnie ekonomiczne i biznesowe to robią. Takie spotkania mogą być teraz nawet bardziej inspirujące niż wcześniej.

Doświadczenia pandemii są bowiem niezwykle bogate, rozmaite i szalenie ciekawe. Wiele firm zmieniło sposób działania, dokonało istotnych zmian procesowych, wprowadziło nowe procedury, a niektóre znacząco zmodyfikowały swoje modele biznesu. Są to bardzo cenne doświadczenia i ze względu na okoliczności – wyjątkowe. Teraz możemy je obserwować. Wiele z tych doświadczeń może stanowić kanwę ciekawych prac dyplomowych. Sposób funkcjonowania biznesu podczas pandemii oraz jego kondycja po jej zakończeniu świadczą o odporności (resilience) przedsiębiorstw i ich łańcuchów dostaw w obliczu nagłych, nieprzewidzianych zjawisk. Daje to szerokie pole do prowadzenia badań w tym zakresie.

Po analizie tych doświadczeń w drodze zdalnego spotkania z praktykami czy lektury artykułów (na temat wpływu pandemii na gospodarkę, branże i przedsiębiorstwa napisano już wyjątkowo dużo) warto jednak zadbać o bezpośredni kontakt z przedsiębiorstwami, ich pracownikami i kadrą zarządzającą. Należy mieć nadzieję, że w najbliższym czasie będzie to w pełni możliwe.

– Prof. dr hab. Maciej Szymczak, Katedra Logistyki w Instytucie Gospodarki Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Członek Rady Programowej PSML

 

ℹ Rada Programowa PSML: https://lnkd.in/eys2JpC
 
#psml #radaprogramowa #praktykabiznesu #studenci