LogDays 2014: Inspirujące dyskusje

Jaroszowice k. Wadowic gościły kolejną, trzecią już edycję Ogólnopolskich Warsztatów Szefów Logistyki LogDays, którym patronowało Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki.

Warsztaty LogDays koncentrowały się w tym roku na czterech panelach tematycznych: sprawdzonych strategiach optymalizacji łańcucha dostaw, faktach i mitach na temat automatyzacji procesów, wyzwaniach transportowych oraz pogoni logistyków za jakością.

– Taka tematyka sprawiła, że wśród uczestników gościliśmy zarówno osoby odpowiedzialne za magazynowanie, transport, jak i całe łańcuchy dostaw w firmach produkcyjnych, dystrybucyjnych oraz u operatorów logistycznych. Logistycy znaleźli się także wśród trenerów, dzieląc się swoimi doświadczeniami ze zrealizowanych projektów – mówi Anna Frąckowiak, opiekun merytoryczny warsztatów i redaktor naczelna „Nowoczesnego Magazynu”.

Logistycy, których bolączką jest utrzymywanie optymalnego poziomu zapasów, dowiedzieli się, jak z takim samym problemem poradził sobie Łukasz Chmaj, kierownik logistyki w INTERSPORCIE, przenosząc na dostawcę zarządzanie zapasami według strategii VMI.

W trakcie gry logistycznej o nazwie „Gra piwna”, którą koordynowała Martyna Ździarska z Instytutu Logistyki i Magazynowania, logistycy mogli się zmierzyć z dwoma modelami współpracy podczas planowania poziomu zapasów, zakupów czy produkcji. Pierwszy oparty był na pełnym przepływie informacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami łańcucha dostaw, w drugim komunikacja była zablokowana. Po zakończeniu gry przyszedł czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków.

Czy da się powiesić na jednym gwoździu kilkanaście kolejnych? Wojciech Waliszewski z Continuous Improvement zaplanował dla uczestników LogDays zadanie, które wymagało pracy zespołowej oraz kreatywności i było wstępem do omówienia procesu odchudzania przepływu materiałów i dopasowania zasobów w zmieniającym się strumieniu logistycznym z wykorzystaniem narzędzi Continuous.

Jak stworzyć zgrany zespół i nie dać się „skorporacjonizować” pomimo funkcjonowania w dużej organizacji? Jedną ze strategii jest transformacja konfliktu, do której przekonywała w trakcie LogDays Dagmara Głowacka, dyrektor ds. logistyki w firmie Kongsberg Automotive w dywizji Driveline.

Jakich błędów nie popełniać, pracując zespołowo pod dużą presją czasu? Sprawdzili to uczestnicy warsztatów „Specyfika otoczenia biznesowego na rynkach wschodnich”, które przygotował na LogDays Instytut INTL.

Czy optymalizacja musi oznaczać rezygnację z elastyczności? Ryszard Pytel z DataConsult przekonywał, że nie. Zdradził też, w jaki sposób optymalizować, aby pozostać konkurencyjnym.

 

O automatyce magazynowej…

Robert Lubandy prowadził na LogDays 2014 dwa warsztaty. Pierwsze były poświęcone najpopularniejszym i najbardziej spektakularnym rozwiązaniom automatycznym pod kątem potencjału w magazynach uczestników LogDays. W trakcie drugich analizowano opłacalność inwestycji w automatykę.

„Od wizji do realizacji, czyli jak powstaje layout nowego rozwiązania magazynowego” to temat warsztatów prowadzonych przez ekspertów z SSI SCHAEFER Polska: Jakuba Wikę i Pawła Grudzińskiego. W trakcie warsztatów uczestnicy mogli zaprojektować, niczym z puzzli, magazyn automatyczny według ustalonych kryteriów.

Jak szukać odpowiednich rozwiązań automatycznych, które zwiększą stopień wypełnienia magazynu, efektywność procesów, zredukują uszkodzenia i poprawią warunki pracy? Andrzej Lada-Kubala, dyrektor logistyki w Fabryce Mebli Forte, zaprezentował odpowiedzi na te pytania, bazując na doświadczeniu zdobytym w trakcie samodzielnie realizowanych projektów.

 

… i o transporcie

Dwie strony medalu: czyli jak firmy transportowe mogą zwiększyć zyski ze swojej działalności oraz jak zleceniodawcy mogą zwiększyć bezpieczeństwo ładunków powierzanych do transportu – omówili eksperci z firmy TimoCom w trakcie kilkuosobowych konsultacji.

Jak dywersyfikować ryzyko, korzystając z kombinacji własnego transportu oraz floty zewnętrznej? Odpowiedź na to pytanie uzyskali uczestnicy warsztatów prowadzonych przez dr. Adama Redmera z Politechniki Poznańskiej.

Jedną ze skuteczniejszych strategii optymalizacji transportu wewnętrznego jest ograniczenie kosztów eksploatacji wózków widłowych dzięki nowoczesnym systemom do zarządzania flotą widlaków. Możliwości takiego systemu zaprezentował Tobiasz Jakubczak ze STILL Polska.

– Były to dwa bardzo ciekawe dni, spędzone w miłej atmosferze, o którą zadbali zarówno organizatorzy, jak i sami uczestnicy. Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni i pełni entuzjazmu, otwarci na nowe znajomości. LogDays to nie tylko okazja, aby spotkać się w gronie ludzi z różnych branż i środowisk, ale przede wszystkim szansa na poszerzenie swoich horyzontów przez wymianę doświadczeń pomiędzy ekspertami i praktykami w dziedzinie transportu, spedycji i logistyki oraz ciekawą tematykę warsztatów, których dużym atutem była formuła sesji równoległych, umożliwiająca zindywidualizowanie programu zgodnie z oczekiwaniami uczestników. Prezentacje miały wysoki poziom, dzięki temu prelegenci byli zasypywani wieloma pytaniami, wokół których tworzyły się ciekawe, inspirujące dyskusje. Oprócz wystąpień ekspertów pojawiły się liczne ćwiczenia, a także gry logiczne, które integrowały uczestników, urozmaicając tym samym czas spędzony we wspólnym gronie. LogDays 2014 uważam za bardzo udane wydarzenie uszyte na miarę, które na stałe zapisuję w moim kalendarzu. Gratuluję organizatorom i pomysłodawcom, życząc kolejnych sukcesów. Do zobaczenia na kolejnej edycji! – podsumowuje Hubert Walczak, dyrektor ds. logistyki, aluplast sp. z o.o.

– Jeśli chodzi o warsztaty LogDays, mamy wszystko: rozsądną grupę uczestników, która pozwala na integrację i wymianę doświadczeń, oraz bardzo ambitny plan i kompetentnych wykładowców. To wszystko składa się w całość i nasuwa tylko jeden wniosek. Chcemy więcej i jeszcze głębiej studiować zagadnienia z zakresu logistyki, szczególnie w obszarze związanym z zarządzaniem procesami transportowymi w łańcuchu dostaw – mówi Kasia Grzelak z firmy interLAN.

Warsztaty LogDays organizowane są corocznie przez redakcje czasopism branżowych „Logistyka a Jakość” i „Nowoczesny Magazyn”. Relacje i wiedeorelacje z poprzednich edycji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.logdays.pl