Najlepsi przyciągają najlepszych
Blisko 270 uczestników, 23 wykłady, 6 sesji networkingowych, 4 gości z zagranicy, 24 drużyny w turnieju piłkarzyków i wyjątkowa atmosfera łącząca całą branżę logistyczną… To krótki bilans V Ogólnopolskiego Kongresu Magazynowania i Logistyki MODERN WAREHOUSE, który odbył się 13-14 listopada br. w Courtyard by Marriott na warszawskim Okęciu.
Tekst: Anna Frąckowiak
W tym roku Kongres koncentrował się na największych wyzwaniach, które czekają na szefów logistyki w przyszłym roku. O tym, jak zwiększyć efektywność najdroższego procesu w magazynie – kompletacji, opowiedzieli Jarosław Kołodziejski, kierownik operacyjny Frigo Logistics, oraz Patryk Dondziak, business development manager SKK-Systemy Kodów Kreskowych, którzy zaprezentowali case study z wdrożenia pick-by-voice w mroźni będącej bardzo wymagającym środowiskiem pracy. Technologia ta pozwoliła we Frigo Logistics rozwiązać problem drukowania dokumentów magazynowych w ujemnej temperaturze, a także obsługi terminali wózkowych, które po powrocie do mroźni z cieplejszego pomieszczenia pokrywały się szronem i bardzo szybko się rozładowywały. Cała inwestycja pozwoliła zwiększyć efektywność kompletacji aż o 20-30%.
Łukasz Musialski z Logisys prześledził krok po kroku proces podejmowania decyzji o automatyzacji prac w magazynie. Na konkretnych przykładach uczestnicy Kongresu prześledzili m.in. rozbieżności pomiędzy spodziewaną i faktyczną liczbą indeksów w obiegu magazynowym, co okazało się kluczowe w realnej ocenie sytuacji w magazynie. Z kolei Bartosz Jacyna z Logisys zaprezentował wyniki kolejnej edycji badania Panelu Polskich Menedżerów Logistyki. Badanie koncentrowało się w tym roku na praktycznych doświadczeniach polskich firm dotyczących automatyki magazynowej (zapraszamy do raportu z badania pt. Czy tylko dla dużych? na str. 44).
Temat usprawnienia pracy magazynu podjęli też w trakcie prelekcji eksperci z TOYOTA MHP. Jak obniżyć koszty transportu wewnętrznego dzięki użyciu systemu do zarządzania flotą? Ten temat wywołał wiele pytań uczestników Kongresu, których interesowały funkcjonalności systemu. Jaki jest koszt systemu wobec korzyści z jego wykorzystania, które z funkcjonalności wykraczają poza możliwości WMS? Odpowiedzi na te pytania można było usłyszeć właśnie na Kongresie.
Same systemy WMS pojawiły się także w wystąpieniu Mariusza Żelaznego z firmy Asseco Business Solutions, który podjął problem komunikacji pomiędzy logistykiem, który oczekuje od systemu WMS konkretnych funkcjonalności, i konsultantem, który pośredniczy w rozmowach z programistą pracującym nad kodem systemu. Każda z osób posługuje się innym językiem, przez co finalnie system może nie odpowiadać oczekiwaniom logistyka. Jak tego uniknąć? Asseco Business Solutions, wykorzystując autorskie rozwiązanie, stara się ograniczyć problemy w komunikacji dzięki zastosowaniu wielopoziomowych map funkcjonalności. Logistyk może je elastycznie edytować, mając pełny wpływ na organizację procesów w systemie. W trakcie prezentacji uczestnicy wykładu śledzili krok po kroku, jak projektowany jest system.
Wiele miejsca poświęcono też w tej edycji Kongresu benchmarkom magazynów. Marta Cudziło z Instytutu Logistyki i Magazynowania prezentowała platformę benchmarkingową LogiBar, a dr Marcin Pawęska, prezes The Chartered Institute of Logistics and Transport Polska – platformę Logmark. Choć z tej ostatniej korzystają takie brandy jak Linde, TNT czy CAT Logistics, uczestnicy Kongresu i tak dzielili się swoimi wątpliwościami odnośnie do obiektywności danych pochodzących z firm działających w skrajnie różnych branżach.
Kwestia jakości obsługi zleceń pojawiła się w kontekście kodów kreskowych i ich jubileuszu 40-lecia na arenie międzynarodowej. Z jak dużą skalą błędnych skanów mamy do czynienia w statystycznym łańcuchu dostaw? Jak można je wyeliminować? Jaki potencjał tkwi w tagach RFID? Robert Lubandy pokazał ich wykorzystanie na przykładzie dystrybucji preparatów farmaceutycznych. Z jakimi problemami musiała się zmierzyć firma, która zdecydowała się na tę technologię? Okazuje się, że było ich całkiem sporo, choć finalny efekt nie rozczarował.
Wiele miejsca poświęcono w tej edycji Kongresu „zielonej” logistyce. Göran Hansson, szef dystrybucji IKEA, zaprezentował wdrażaną od 6 lat koncepcję eliminacji palet drewnianych z łańcucha dostaw. Dlaczego IKEA zdecydowała się na palety tekturowe? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania można było uzyskać właśnie na Kongresie. Możliwości tektury omawiał też szczegółowo Robert Lis z DS Smith Packaging Polska – firmy, która specjalizuje się w produkcji palet tekturowych. Tektura nie zastąpi drewna, ale w pewnych procesach jej możliwości są dużo większe niż drewna. Wpisuje się też w ekologiczne trendy, które w nowoczesnej logistyce są bardzo istotne. Prezentował je na Kongresie także Piotr Bzowski z firmy P3 na przykładzie nowych inwestycji magazynowych. Czego oczekuje dzisiaj rynek? Jakie obiekty można nazywać „zielonymi” i co za tym kolorem musi się kryć, jeżeli patrzymy z perspektywy klienta? Pierwsze skojarzenie to oczywiście ekologiczne oświetlenie. Na przykładzie wdrożeń firmy Eco Light LED w centrach logistycznych zaprezentowano możliwości oświetlenia LED sterowanego inteligentnie. Jaka jest żywotność tego typu oświetlenia? O ile można ograniczyć koszty dzięki czujnikom ruchu w alejkach regałowych? Odpowiedzi na te pytania udzielił Mateusz Grabka, business development manager z Eco Light LED.
Wśród zagranicznych gości znaleźli się w tym roku Jens Leveling z Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik IML, który prezentował system PUZZLE do optymalizacji załadunku i transportu jednostek. Wymowna nazwa systemu jest kwintesencją jego możliwości. System dostępny jest w technologii cloud computing, co dodatkowo rozszerza zakres jego zastosowania. Gościem Kongresu był też Manfred Kutzinski z Deutsche Messe, który zaprezentował plany wobec targów CeMAT, które czekają nas w maju 2014 r.
W trakcie Kongresu przeanalizowaliśmy także inwestycje logistyczne z ostatniego roku. Tomasz Mazurek, dyrektor logistyki Stokrotki, prześwietlił projekt uruchomienia własnej sieci dystrybucji, który został zrealizowany w tym roku. Co okazało się kluczowe w sukcesie całego projektu? Ludzie, a dokładnie ich pełne zaangażowanie i wiara w sukces.
Drugą stronę medalu, czyli organizację dystrybucji ze wsparciem operatora logistycznego, analizował Wojciech Cipiur, contract logistics manager z firmy Dachser. Jak bardzo elastyczny musi być dziś operator ze względów ciągle zmieniających się trendów sprzedażowych na rynku? Szczególnie że działamy w czasach turbulentnych przemian biznesowych, które omówił Mariusz Bakun, dyrektor zarządzania łańcuchem dostaw w Caparol Polska, w kontekście projektowania magazynu.
Wyjątkowym wydarzeniem był też w tej edycji II Ogólnopolski Turniej Piłkarzyków Logistyków KMW Logisys CUP. Do rozgrywek stanęły 24 dwuosobowe drużyny. Na szczycie podium stanęła drużyna Sprint, którą reprezentowała firma Data Consult. Gratulujemy!