W dniu 01.12.2016 roku odbył się trzynasty cykl warsztatów organizowanych przez Open Nexus i Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki dedykowanych menadżerom zakupów. Głównym założeniem warsztatów było dzielenie się doświadczeniami w obszarze zakupów przez osoby działające w obrębie różnych branż i gałęzi biznesu.

Moderatorzy: Grzegorz Klimarczyk (OpenNexus) i Andrzej Zawistowski (PSML)

Agenda warsztatów:

Panel 1 Daniel Matela – Imperial Tabacco

Panel 2 Jacek Jarmuszczak – DANFOSS Poland

Panel 3 Daniel Majkowski – Brenderup

 

O czym tym razem rozmawialiśmy?

W panelu 1 został omówiony projekt jaki Daniel Matela zaprezentował w konkursie Lider Zakupów.

W kolejnych dwóch panelach omówiliśmy efektywny proces zakupowy oraz wskazaliśmy problemy na jakie napotykają Kupcy podczas negocjacji. Już od samego początku warsztatów podkreślona została istota zakupów w przedsiębiorstwie i ich rola. Jak się okazało, zbudowanie odpowiedniego, transparentnego i efektywnego procesu zakupowego, który nie tylko spełni wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa, ale także ułatwi nam zakupy strategiczne, nie należy do najłatwiejszych. Ścieżka zakupów musi zostać nie tylko przemyślana, ale także skuteczna i z sukcesem wdrażana.

Po długich i krętych drogach przy tworzeniu procesu zakupowego, oraz wdrożenia rozwiązań, które mają kupcowi ułatwić zakupy doszliśmy do omówienia procesu składania ofert przez dostawców, ich analizy oraz procesu wyboru dostawcy.

Należy odnieść to do poziomu na jakim jesteśmy. W negocjacjach ważna jest strategia, gdyż to od niej zależy do czego dążymy i kogo szukamy. Na poziomie kupca (taktycznym) idealnym narzędziem jest metodyka opisana w artykule dostępnym tutaj. Na poziomie operacyjnym warto jest automatyzować czynności niedodające wartości.

W ostatniej części spotkania omówiono proces wyboru dostawcy.

Poniżej przekazujemy parę wniosków, jakie zostały wyciągnięte z warsztatów:

  • Angażuj użytkownika – ma wiedzę o swoich potrzebach
  • Angażuj dostawcę –  korzystaj z wiedzy
  • Ograniczaj transakcyjność
  • Nie akceptuj status quo
  • Testuj rozwiązania
  • Nie ograniczaj scenariuszy
  • Kumuluj wolumeny
  • Analizuj TKW i TCO

 

Na kolejnych warsztatach 2.03.2017 będziemy rozmawiać o Lean w zakupach – czyli jak eliminować marnotrawstwo?

Prezentacje poprowadzą:

Damian Bukowski – SKF

Grzegorz Olechniewicz – Goodman

Hanna Glinka – Solaris Bus&Coach

Warsztaty nie są otwarte, więc zaproszenie można otrzymać jedynie od Open Nexus lub będąc aktywnym członkiem PSML. Do zobaczenia w marcu! 😉