Inicjatywa Pasa i Szlaku, związany z nią program Kolej na Polskę oraz rola w nim Podlaskiego były tematami konferencji prasowej, inicjującej poniedziałkowe (28.06) seminarium gospodarcze „Kolej na Polskę – kolej na Podlaskie”. Wzięli w niej udział: Teodor Kula – członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów, Paweł Wnukowski – radny wojewódzki oraz Mariusz Dąbrowski – dyrektor Biura Obsługi Inwestora UMWP.

🔴 Obejrzyj konferencję prasowa poprzedzającą seminarium

By odegrać jak największą rolę na międzynarodowej arenie Pasa i Szlaku, ważne jest wspólne, mocne, skoordynowane stanowisko.

– Podlaskie ze względu na swoje położenie, bliskość granic i ambicje związane z planami rozbudowy infrastruktury ma ogromne szanse na odegranie znaczącej roli w tym przedsięwzięciu, ale my musimy tę szansę pomóc wykorzystać – przekonywał  Teodor Kula – członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów

Centrum przeładunkowe Europy w Polsce jest jak najbardziej realne. Dla gospodarki oznacza to dynamiczny rozwój infrastruktury, większą liczbę miejsc pracy oraz zyski dla budżetu Skarbu Państwa.

Seminarium „Kolej na Polskę – kolej na Podlaskie” to wspólna inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów i Województwa Podlaskiego, będąca kolejnym krokiem wzmacniającym pozycję regionu na trasie przyszłego Nowego Szlaku Jedwabnego.

Zachęcamy do obejrzenia całego nagrania z seminarium.

Wnioski z prelekcji i panelu są jednoznaczne: na udziale w obsłudze ładunków na linii Europa – Azja mogą zyskać zarówno Podlaskie, jak i cała Polska. Sektor logistyczny powinien zjednoczyć się w działaniach mających na celu przekierowanie potoku ładunków na nasze terytorium. Kooperacja i synergia są tu kluczowe, jako że czas ucieka, a nasza konkurencja nie śpi. Nie jest jeszcze za późno, jednak aby osiągnąć efekty, potrzebne są nasze skoordynowane działania.

Wydarzenie  odbyło się w formie hybrydowej. Na Scenie Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku wystąpili:

⭐ Paweł Wnukowski – Przewodniczący Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji Województwa Podlaskiego

⭐ dr Mariusz Dąbrowski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

⭐ dr hab. Katarzyna Czerewacz-Filipowicz, prof. PB, Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej

⭐ Andrzej Hanusik, członek zespołu projektowego Kolej na Polskę, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

⭐ Teodor Kula, lider projektu Kolej na Polskę i dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska

⭐ Bartosz Baca, lider projektu Kolej na Polskę i partner w BBSG

W panelu dyskusyjnym moderowanym przez Jakuba Jakóbowskiego z Ośrodek Studiów Wschodnich rozmawialiśmy o szansach Podlasia oraz Polski na to, by pełnić rolę hubu przeładunkowego w europejskiej sieci logistycznej. 

⭐ dr Mariusz Dąbrowski, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

⭐ Joanna Rutkowska, Head of Public Affairs, MSL Group

⭐ Barbara Wójcik, Zastępca Dyrektora ds. handlowych, Adampol S.A.

⭐ Dariusz Stefański, Prezes Zarządu PCC Intermodal SA

Na udziale w obsłudze ładunków na linii Europa – Azja mogą zyskać zarówno Podlaskie, jak i cała Polska. Sektor logistyczny powinien zjednoczyć się w działaniach mających na celu przekierowanie potoku ładunków na nasze terytorium. Kooperacja i synergia są tu kluczowe, jako że czas ucieka, a nasza konkurencja nie śpi. Nie jest jeszcze za późno, jednak aby osiągnąć efekty, potrzebne są nasze skoordynowane działania.

📍 Dowiedź się więcej o projekcie Kolej na Polskę ->